Backa Topola
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Backa Topola

Predstavljamo nas grad Backu Topolu, jer nam je cilj da grad malo ozivi, zato pozivam sve gradjane ovoga grada da se ukljuce u forum, forum je otvoren za svakojake diskusije, hvala
 
PrijemPrijem  PortalPortal  GalerijaGalerija  Latest imagesLatest images  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Talenat dovoljan za preživljavanje

Ići dole 
AutorPoruka
Boki-Admin
Administrator
Administrator
Boki-Admin


Broj poruka : 83
Godina : 35
Lokacija : Backa Topola
Ovaj Korisnik je: : Glavni Administrator
Datum upisa : 25.03.2008

Talenat dovoljan za preživljavanje Empty
PočaljiNaslov: Talenat dovoljan za preživljavanje   Talenat dovoljan za preživljavanje Icon_minitimeUto Maj 13, 2008 8:48 pm

Talenat dovoljan za preživljavanje Milinkovic-v
Metalni tipl s krilcima, koji je patentirao Zoran Milinković iz Zemuna, može da zatvori rupu bilo kog zida. Iskusni građevinari, posetioci međunarodne izložbe pronalazaka koja je prošle nedelje održana u Etnografskom muzeju, kažu da takav tipl nigde u svetu nisu videli. Nacionalna služba za zapošljavanje, međutim, ocenila je da Zoranov patent ne zavređuje subvenciju koja se nezaposlenima dodeljuje u okviru programa samozapošljavanja.

- Patent sam zaštitio kod Zavoda za intelektualnu svojinu, a za subvenciju iz programa samozapošljavanja sam konkurisao u martu. Radi se o tiplu koji je univerzalan, dakle pogodan za sve vrste zidova od cigle do betona, a koji u sebi ima krilca koja se šire sve dok se tipl ne fiksira. Nameravao sam da patent ustupim sinu, koji ima 22 godine i takođe je nezaposlen, i da na njegovo ime otvorim zanatsku radionicu. Ali odbijen sam - kaže Zoran, uz opasku da su mediji puni reklama u stilu „ako imaš ideju, lako ćeš doći do kredita“.
Da je uvršten u program samozapošljavanja, Milinković bi dobio jednokratnu subvenciju od 130.000 dinara i mogao bi kod Fonda za razvoj da konkuriše za kredit bez hipoteke u iznosu do 15.000 evra. A to bi bilo dovoljno da otvori radionicu u kojoj bi, osim sina koji je po zanimanju precizni mehaničar, putem kooperacije zaposlio bar još nekoliko zanatlija.
- Puna je Vojvodina neuposlenih strugova i drugih mašina. Metalska industrija je gotovo sasvim zamrla, a moj patent je idealan za pokretanje proizvodnje koja bi sigurno imala kupce. Ali ne predajem se - razočarano kaže Milinković.
Ovaj kvalifikovani mehaničar dar za tehnološke inovacije iskazao je još tokom rada u fabrici „Teleoptik“ u kojoj su Milinkovići (Zoran, njegov otac i brat) proveli preko 100 godina radnog staža. Za tehnička unapređenja je od radničkog saveta u dva navrata dobio novčanu nagradu. Ali 2. decembra 1998. u „Teleoptiku“ je otvoren stečajni postupak i Zoran je posle 28 godina u firmi u kojoj je izučio zanat ostao bez posla. Godinu i po dana je primao naknadu za nezaposlene, a danas kao invalid treće kategorije prima polovinu zakonom propisanog minimalca - celih 3.700 dinara. Uz desetak hiljada ženine penzije, to je sav redovni prihod porodice Milinković.
Snalaze se kako znaju i umeju. Na zemunskoj pijaci prodaju sunđere za pranje sudova, nešto zeleniša. Nakon izlaska iz vojske sin povremeno radi preko omladinske zadruge, trenutno je u „Koka-Koli“. A Zoran se, pored bitke za svoj patent, povremeno vraća staroj ljubavi - pravljenju figurica od kamenih oblutaka iz Drine i s Crnogorskog primorja. Tajnu ovog neobičnog hobija otkrio je davne 1979. godine tokom letovanja u Crikvenici pokušavajući da popravi figuricu koju je kupila ćerka njegovog prijatelja. Zahvaljujući kamenim figuricama, ubrzo je uspeo da spoji lepo i korisno. Tokom leta, sa suprugom je po mesec-dva provodio u Petrovcu na moru. Kako kaže, bilo je godina kada su se kameni obluci i te kako isplatili, ali i onih kada ostvarena zarada nije bila dovoljna ni da pokrije troškove boravka na moru.
- Napravio sam više hiljada figurica. Mnoge od njih su kupili stranci sa svih kontinenata. Ali problem prodajnog mesta, osim na moru, nikad nisam uspeo da rešim. U Beogradu mi nigde nisu dozvolili da postavim tezgu iako su me svi inspektori iz Knez Mihailove lično poznavali - priseća se Goran, darovita žrtva tranzicije, koja u rukavu, kako kaže, čuva još desetak za sada još nezaštićenih pronalazaka.

Izumi iz kućne laboratorije
Automatsko čišćenje autobuskih stajališta od snega uz pomoć vazduha zagrejanog svetlošću ulične sijalice i diskretni klima-uređaji za autobuse gradskog prevoza - samo su neki od izuma iz Zoranove kućne laboratorije. Na ulaznim vratima Milinković je instalirao neku vrstu bežičnog zvonca koje mu pokraj kreveta u spavaćoj sobi signalizira kad god neko stavi ključ u bravu.
Nazad na vrh Ići dole
https://backatopola.forumakers.com
 
Talenat dovoljan za preživljavanje
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Backa Topola :: Forum i Diskusije :: Forum je zvanicno otvoren :: Zanimljivosti-
Skoči na: